‘Mayısta ihracat rekorunu kırdık’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Haliç Kongre Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) 31’inci Genel Kurulu ve İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni’ne katıldı.

Genel Kurul Üyelerine seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sizlerin nezdinde 150 bin Türk Malı damgasını taşıyan ürünleri dünyanın bir ucuna ulaştırdıkları için teşekkür ediyorum. Türkiye’yi yıllık sadece 36 milyar dolar ihracat yapan bir ülkede yaşananlara sizlerle beraberlikle getirdik. 2002’de bir haftada yaptığımız ihracatı, artık bir günde gerçekleştiriyoruz” dedi.

‘Üreterek büyüyeceğiz’

“İhracatı ülke sathına yaydık” diyen Erdoğan şöyle devam etti: “Hatta ihracat yapmayan ilimiz kalmadı. 2023 yılında 48 ilimizde ilk bin ihracatçı firma olarak girebilecek ölçüde ihracat yapan firmamız bulunmaktadır. Klavye ekonomistleri bunları görmüyor olabilir. Salon siyasetçileri bunları bilmiyor olabilir. Fildişi kulelerinde ahkam kesenler bunları anlamıyor olabilir. Ama bu gerçekleri içinde olan, elini taşınan yere koyan dünyanın dört bir köşesine Türk mallarını götüren sizler çok ama çok iyi biliyor. Sadece 2024’ün ilk beş ayında 42 ülkede 79 heyet sahibi TİM mensupları, Türk ekonomisinin muazzam potansiyelini çok iyi gördüler.”

Erdoğan, “Her fırsatta tekrarlıyorum. İhracat Türk ekonomisinin lokomotifidir. İhracat, Türkiye’yi hedeflerine ulaştıracak en kestirme yoludur. Türkiye tüketerek değil, üreterek istihdam oluşturarak, ihracat yaparak, büyümek zorunda olan bir ülkedir” diye konuştu.

355 milyar dolar ihracat

Erdoğan, sözlerinin devamında şunları kaydetti: “Rusya – Ukrayna Savaşı’na ve 6 Şubat depremlerine rağmen hamdolsun 2023 senesinde ihracatta güzel bir yıl geçirdik. 2023 yılının 255,4 milyar doları mal ihracatı, 101,7 milyar doları hizmetler ihracatı olmak üzere toplam 355 milyar dolar ihracatla kapattık.”

İhracat miktarıyla Cumhuriyet tarihinin rekoru kırıldığını vurgulayan Erdoğan, “Geçen hafta yayınlanan rakamlarla bunu bir üst düzeye taşıdık. 24,1 milyar dolarlık mayıs ayı ihracatımız tarihin en yüksek mayıs ayı ihracat değeri olarak kayıtlara geçti. Bu rekor yeni bir rekor da devam edecek. Mayıs ayı ihracatımız aynı zamanda tüm ayların en yüksek aylık ihracat değeri oldu. Mayıs ayı itibarıyla yıllık olarak büyütülmüş çıktımız 260,1 milyar ve bir önceki yıla göre yüzde 2,3 artışla yine rekor kırıldı. İthalatımızdaki düşüş Mayıs ayında da devam etti. İthalatımız Mayıs ayında yıllık bazda yüzde 10,3 oranında geriledi” diye konuştu.

Ekonomide ilk yılın karnesi iyi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceliğin hayat pahalılığından ülkeyi temelli kurtarmak olduğunu dile getirerek “Türkiye ekonomisi bu sürecin sonunda çok farklı bir lige yükselecektir. Belirsizliklerden kurtulduğumuzda bu yeni dönemin başaktörü Türkiye olacaktır. Ekonomide ilk yılın karnesi oldukça iyi geldi. Programımız tıpkı öngördüğümüz doğrultuda meyvelerini veriyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir