Türklerin Bulduğu Araba Park Etme Taktiği İspanya’yı Ayağa Kaldırdı

İster acemi ister usta şoför olsun bazı durumlarda park süreci sürücüler için en büyük sıkıntıların başında yer alıyor.

İspanya’da yapılan araştırmalara göre bir İspanyol gününün en az 16 dakikasını aracını park edecek yer aramak ve park etmek için harcıyor. Bunu günde en az 2, en fazla 6 kez yapmak zorunda kalıyor.

Avrupa’da park esnasında tamponu diğer araca çarpmanın cezası ise 80 euro’dan başlıyor.

Yeni nesil araçlarda park esnasında kullanılan sensörler bu soruna kısmen çözüm getirmiş olsa da, birçok sürü, park sensörlerinin seslerini duymazdan geliyor ve diğer arabaya dokunana kadar manevrasına devam ediyor.

İSPANYA’DA TÜRK USULÜ PARK YÖNTEMİ GÜNDEM OLDU

Sosyal medyada yayınlanan bir park etme videosu bu soruna bir çözüm olabilirdi.

İspanya’da yayınlanan El Debate’de yayınlanan haberde bir Türk’ün bulduğu park etme yönteminin işe yarayabileceği belirtiliyor.

Buna göre su dolu iki ayrı şişe ön ve arka tamponlara yerleştiriliyor. Şişelerin içine konulan minik borular ise yolcu bölmesine kadar uzanıyor ve bir bardağın içinde son buluyor.

Böyle aracı park ederken başka bir arabaya dokunursanız şişe deformasyona uğruyor ve basınç arttıkça su şişeden boru yoluyla hareket ederek yolcu kabinindeki bardağa ulaşıyor. Böylece sürücü, diğer araca zarar vermeden park mesafesini aldığını anlıyor.

Bursa’da yaşayan ve kendini direksiyon usta öğreticisi olarak tanımlayan meryemalti_ tarafından paylaşılan videoda bu yönteme “Sulu Geri Görüş Kamerası” adı verilmiş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir